Výuka hry na klavír je realizována individuální formou a prakticky jí prochází v průběhu studia konzervatoře každý posluchač. Náročnost oboru vychází z profilového zaměření studenta.
HRA NA KLAVÍR – hlavní obor
Cílem výuky hry na klavír je, aby se absolventi oboru dokázali plnohodnotně zapojit do hudební nebo hudebně-pedagogické profese.
Studenti jsou vedeni k přesvědčivé a stylové interpretaci klavírních skladeb autorů všech slohových období, k zvládnutí veškerých prvků klavírní techniky a tónové kultury.
Absolventi jsou připravováni k dalšímu studiu na vysokých školách uměleckého nebo umělecko-pedagogického zaměření, případně mohou pokračovat ve studiu hudby na filozofických fakultách v oborech hudební věda či hudební management. Absolventi oboru nachází také uplatnění jako pedagogové základních uměleckých škol a jako korepetitoři nebo komorní hráči.
HRA NA KLAVÍR – obligátní výuka
Cílem této výuky je seznámit žáky jiných studijních zaměření minimálně se základy klavírní hry tak, aby žák mohl získané dovednosti užívat ve své pedagogické praxi.
HRA NA CEMBALO - hlavní obor
Studium oboru vychází z uplatnění nástroje jako univerzálního média pro všechna stylová období. I v rámci propojení s oborem církevní hudba je však kladen důraz především na interpretaci stěžejních stylů staré hudby. Těžištěm je proto hudba vrcholné renesance, raného, vrcholného a pozdního baroka, a to jak v regionu střední Evropy (české země, Německo, Rakousko), tak i v širším pojetí jednotlivých evropských regionálních kultur (Francie, Itálie, Anglie). Posluchači využívají bohatého nástrojového zázemí školy.
HRA NA CEMBALO - obligátní výuka
Cílem této výuky je seznámit žáky studijního zaměření hra na klavír s rozdílnou technikou hry na tento nástroj a rozdílnou interpretací skladeb.
Hra na cembalo je nezastupitelným prvkem nejenom ve výuce, ale rovněž v koncertní produkci CKNŘ.
Veřejná vystoupení a praxe žáků v oboru
Posluchači klavírního oddělení se významně podílejí na programech koncertů a účastní se kulturních akcí pro veřejnost. Úspěšně reprezentují školu na národních a mezinárodních klavírních soutěžích a přehlídkách a mají možnost účastnit se interpretačních klavírních kurzů a seminářů pod vedením významných uměleckých a pedagogických osobností.
Pódiovou zkušenost si také rozšiřují jako korepetitoři nebo hráči v komorním souboru.
UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ
Absolventi klavírního oddělení nacházejí své uplatnění jako pedagogové základních uměleckých škol, jako korepetitoři a komorní hráči nebo pokračují ve studiu na vysokých školách uměleckého nebo umělecko-pedagogického zaměření, případně pokračují ve studiu hudby na filozofických fakultách v oborech hudební věda či hudební management.
NÁSTROJOVÉ VYBAVENÍ
Klavíry
Klavírní oddělení disponuje kvalitním nástrojovým vybavením s pravidelným servisem. Koncertní aula je vybavena novým koncertním křídlem značky PETROF - Mistrál, ve třídách hlavního oboru pak křídly značky Bohemia Piano - Smetana a značky Kawai, a v ostatních třídách především novějšími pianiny zn. Bohemia Piano a Petrof.
Cembala
CKNŘ disponuje dvěma kopiemi historických cembal. První z nich vznikla podle italského polygonálního spinetu Dominica Pisaurensiho (Benátky 1540) z dílny Jan Bečička & Stanislav Hüttl & Petr Šefl z Bystřece (ČR). Tento typ nástroje je vhodný pro renesanční až raně barokní literaturu, použití v komorním souboru, ale i pro hru sólovou. Další nástroj pochází z dílny Jiřího Vykoukala z Hovorčovic (ČR) a jedná se o kopii dvoumanuálového francouzského modelu podle Pascala Taskina z roku 1769 s transpozicí 415/440 Hz. Tento nástroj je velmi univerzální a je možné provozovat na něm jakoukoli cembalovou literaturu sólovou a komorní. Nejvhodnější je však pro skladby francouzských komponistů. Konzervatoř je ještě vybavena dalšími 3 moderními nástroji firmy Sperrhake, které dávají skvělou příležitost ke cvičení a také provozování moderní cembalové hudby. Všechny nástroje jsou laděny vhodně k literatuře, která se na nich provádí (od starých temperatur přes středotónové ladění, Kirnberger III, Werckmeister III, Valotti, Bach-Kellner až po moderní temperaturu).